Logo

Başvuru Koşulları

ULUSLARARASI ÖĞRENCİ BAŞVURU KOŞULLARI
Alanya Hamdullah Emin Paşa Üniversitesi'nin lisans programlarında öğrenim görmek isteyen yabancı uyruklu öğrenciler, 
Online başvuru formunu doldurup aşağıda belirtilen belgeleri eksiksiz olarak sayfaya yükleyerek başvuruda bulunabilirler. 
 
ULUSLARARASI ÖĞRENCİ BAŞVURU TARİHLERİ: 

BİRİNCİ BAŞVURU DÖNEMİ 09.03.2020 – 22.05.2020
İKİNCİ BAŞVURU DÖNEMİ
(ek başvuru: kontenjan kalır ise)
01.06.2020 – 30.06.2020
ÜÇÜNCÜ BAŞVURU DÖNEMİ
(ek başvuru: kontenjan kalır ise)
06.07.2020 – 20.08.2020
 
BAŞVURU İÇİN GEREKLİ BELGELER:
Bütün belgeler Türkçe ya da İngilizce olarak hazırlanmalıdır. Başka dillerde hazırlanmış ise, Türkçe olarak onaylanmış kopyalar da orijinal belgelere eklenmelidir. Yalnızca noter ya da Türk Dış Temsilcilikleri tarafından onaylanan çeviriler kabul edilecektir.
 1. Lise Diploması 
 2. Lise Transkripti 
 3. Varsa Sınav Sonuç Belgesi’nin onaylı örneği
 4. Pasaport Fotokopisi (Türkçe ya da İngilizce çevirisi)
 5. Alanya HEP Üniversitesi ABD Doları banka hesabına yatırılan 10 ABD Doları başvuru ücretini gösterir banka dekontu (dekontta aday öğrencinin adı-soyadı ve pasaport numarası yer almalıdır.  Bütün EFT/ Havale ücretleri öğrenci tarafından ödenir). Hesap bilgileri:
BANKA: ZİRAAT BANKASI A.O
HESAP ADI: ALANYA HAMDULLAH EMİN PAŞA ÜNİVERSİTESİ- ALANYA ŞUBESİ
USD İBAN NUMARASI: TR03 0001 0000 3957 8074 5750 11
 
 
ALANYA HEP UNİVERSİTESİ 2020-2021 EĞİTİM-ÖĞRETİM YILI LİSANS PROGRAMLARINA YURTDIŞINDAN ÖĞRENCİ KABULU
Alanya Hamdullah Emin Paşa Üniversitesi her öğrenciyi mezun olduğu ülkeye göre belirlenmiş minimum kabul kriterlerini göz önünde bulundurarak değerlendirir. Alanya Hamdullah Emin Paşa Üniversitesi'nin ülkelere göre kabul kriterlerine buradan ulaşabilirsiniz.
https://www.alanyahep.edu.tr/tr/ulkelere-gore-kabul-kriterleri
Alanya Hamdullah Emin Paşa Üniversitesi her başvuru sahibinin evraklarını ayrı ayrı inceler. Eğer başvuru kabul edilirse Alanya Hamdullah Emin Paşa Üniversitesi öğrenciye bir kabul mektubu gönderir.
Üniversitemizde okuyacak olan tüm uluslararası öğrenciler eğer oturma izinleri yoksa ülkeye giriş için öğrenci vizesi almak zorundadırlar. Öğrenci vizesi için başvuru sahibi oturduğu yere en yakın Türk Konsolosluğuna giderek Alanya Hamdullah Emin Paşa Üniversitesi Üniversitesi’nin düzenlemiş olduğu kabul mektubu ile başvurabilir.
 
KAYIT İÇİN GEREKLİ BELGELER:
 1. Lise Diplomasının (kayıt tarihinde diploması henüz hazırlanmamış yeni mezun öğrenciler için geçici mezuniyet belgesinin aslı ile noter ya da Türk Dış Temsilciliklerinden onaylı Türkçe tercümesi)
 2. Denklik Belgesi (Denklik Belgesi Türk konsolosluklarından veya İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nden alınabilir)
 3. Adayın lisede aldığı dersleri ve notlarını gösterir, lise müdürlüğü tarafından onaylanmış resmi not belgesi (transkript) ile Türkçe tercümesinin noter ya da Türk Dış Temsilciliklerinden onaylı örneği
 4. Orijinal Pasaport (Türkçe ya da İngilizce çevirisi ile birlikte)
 5. Varsa Yükseköğretim Kurulu tarafından onaylanan lise bitirme sınavlarına (Abitur, International Baccalaureate, GCE, Tawjihi, v.b.) veya son iki yıl içerisinde alınmış üniversite giriş sınavı statüsünde olan sınavlara (SAT, YÖS, v.b.) ilişkin resmi sınav sonuç belgesi
 6. Varsa uluslararası geçerliliği olan Yabancı Dil Belgesinin noter veya Türk Dış Temsilciliklerinden onaylı örneği. (TOEFL, FCE, CAE, Pearson PTE, CPE)
 7. İkamet Tezkeresi ya da Öğrenci Vizesi
 8. Genel Sağlık Sigortasına ait belge
 9. Öğretim ücretinin yatırıldığını gösteren banka dekontu
 10. 6 adet 4,5x6,0 ebadında güncel fotoğraf
 11. Adayın maddi olanaklarının ülkemizde yükseköğrenimini sürdürebilecek düzeyde olduğunun belgelenmesi (Bu amaçla belirlenen maddi güvence miktarı bir yıllık öğretim ücreti kadardır)
 
EĞİTİM DİLİ
Üniversitemizde eğitim-öğretim dili %100 İngilizcedir.
Bir yıl süreli 'İngilizce Hazırlık Programı' uygulanır. Hazırlık sınıfı öğrenim süresine dahil değildir.
Öğretim yılı başında uygulanacak İngilizce Yeterlik Sınavı'nı başaranlar veya (iki yıldan eski olmamak koşuluyla) aşağıda belirtilen sınavların herhangi birinden başarılı olanlar doğrudan birinci sınıfa alınırlar.
Eşdeğerliği Kabul Edilen Sınav ve Puanları 
 SINAV YETERLİK EŞDEĞERLİĞİ PUANI
CAE C
Pearson PTE 55
TOEFL IBT 72
YDS-ÜDS-KPDS 60
 
En az son üç yılında, öğretim dili olarak belirlenen İngilizcenin ana dil olarak konuşulduğu bir ülkede, o ülke vatandaşlarının devam ettiği orta öğretim kurumlarında eğitim görüp, orta öğrenimini bu kurumlarda tamamlayan öğrencilere kayıtlı oldukları programlara devam hakkı verilir. Bu öğrencilerin başvuruları YDYO Müdürlüğü tarafından incelenir ve gereklilikleri yerine getirdiği tespit edilen öğrencilerin sonuçları YDYO tarafından ÖİM'ye iletilir.
İngilizce Yeterlik Sınavını geçemeyenler Alanya Hamdullah Emin Paşa Üniversitesi İngilizce Hazırlık Okulu'nda yoğun İngilizce eğitimi görürler. Eğitim sonunda İngilizce yeterlik sınavını geçenler kabul edildikleri bölümlere kayıtlarını yaptırabilirler.
İki yıl üst üste İngilizce Hazırlık Programını başarı ile tamamlayamayan Öğrencilerin Alanya Hamdullah Emin Paşa Üniversitesi ile ilişiği kesilir.
 
BÖLÜMLER ve ÖĞRENİM ÜCRETLERİ
 BÖLÜM ÜCRETLER (Senelik)
TURİZM İŞLETMECİLİĞİ 4400 $ (KDV DAHİL)
BİLGİSAYAR MÜHENDİSLİĞİ 5500 $ (KDV DAHİL)
MİMARLIK 5500 $ (KDV DAHİL)
GASTRONOMİ VE MUTFAK SANATLARI 5500 $ (KDV DAHİL)
İLETİŞİM TASARIMI VE YÖNETİMİ 4975 $ (KDV DAHİL)

İNGİLİZCE HAZIRLIK PROGRAMI

5500 $ (KDV DAHİL)
 

foot