Logo

Turizm İşletmeciliği Bölümü Hakkında

Hakkımızda
“Türk Rivyerasında Turizm Eğitimi”
Türkiye turizm sektöründe iyi yetişmiş eğitimli ve dil bilen personel açığı bulunmaktadır. AHEP, gerek lokasyonu, gerekse misyonu gereği bu sürece katkı yapmayı hedefleyen bir kurumdur.
Üniversitemiz Alanya gibi Türkiye’nin en önemli turizm merkezlerinden bir tanesinde bulunmaktadır. Alanya Belediyesi resmi web sitesinde yer alan verilerine göre sadece Alanya’da Turizm Bakanlığı belgeli toplam 80.829 yatak kapasitesine sahip, 680 turistik konaklama tesisi bulunmaktadır. Yıllık gelen yabancı turist sayısı 2.500.000 civarındadır. Önümüzdeki yıllarda bu sayının daha da artması beklenmektedir. Gazipaşa Havalimanı’na giderek artan sayıda yerli ve yabancı havayolları sefer düzenlemektedir.
AHEP, Turizm İşletmeciliği Lisans Programı, %100 ingilizce olan eğitim dili ile, Akdeniz ve Ege bölgesinin en önemli ekonomik sektörlerinden olan turizm için nitelikli, yeniliklere açık, teknolojinin sunduğu olanakları izleme ve uygulama becerisine sahip, en az bir yabancı dil bilen bireyler yetiştirmeyi amaçlamaktadır.
Tam zamanlı eğitim kadromuzdaki uluslararası deneyime de sahip bir çok öğretim üyemizin yanısıra, sektörden konuklarımız düzenli olarak derslerimize konuk konuşmacı sıfatıyla katılarak bilgi ve deneyimlerini öğrencilerimize aktaracaktır.
Tüm bunların doğal bir sonucu olarak, mezun olacak öğrencilerimiz deneyimli eleman olarak yetişmiş ve üniversite – sektör köprüsü kurulmuş olacaktır.
Puan Türü :  TM-1
Öğrenim Dili : %100 ingilizce
Öğrenim Süresi : Bir yıl ingilizce Hazırlık sınıfı + 4 yıl
Misyon, Vizyon ve Hedefler
Alanya HEP Üniversitesi, Turizm İşletmeciliği Lisans Programı, %100 İngilizce olan eğitim dili ile, Akdeniz ve Ege bölgesinin en önemli ekonomik sektörlerinden olan turizm sektörünün önemi giderek artan mesleki eğitim açığının kapatılmasına, nitelikli, yeniliklere açık, teknolojinin sunduğu olanakları izleme ve uygulama becerisine sahip, en az bir yabancı dil bilen bireyler yetiştirerek katkı sağlamaktadır. Programımız çerçevesinde sektörün gelişmesine sorumluluk bilinci ile destek sağlayacak yönetici adayları yetiştirilerek, bu sektöre donanımlı bireylerin genel olarak işletme yönetiminde, öncelikli olarak ise turizm işletmeciliği yönetiminde karar verme becerilerinin geliştirilip alanlarında uzmanlaşmaları amaçlanmaktadır.
Alanya HEP Üniversitesi Turizm İşletmeciliği Bölüm vizyonu, Akdeniz bölgesinin ulusal ve uluslararası turizm ihtiyaçlarını göz önünde bulundurarak, sektörün beklentileri ile paralel düzeyde uzmanlaşmış, turizm sektörünün her departmanında alan bilgisine sahip, en az iki yabancı dile hâkim, öğrenciliği sırasında kariyerinde ilerleme kaydetmeyi başarmış mezunlar yetiştirerek, turizmde sürdürülebilir kalite düzeyini en yükseklere çıkarmaktır.
Turizm İşletmeciliği programımızın hedefi;
•   Teoriyi pratikle birleştirebilen,
•   Sistematik düşünebilen,
•   Teknolojik donanımı yüksek,
•    Maliyet, yatırım ve risk yönetimine hâkim,
•   Stratejik planlama yapabilen,
•   İletişim becerileri yüksek,
•   İngilizcenin yanında ikinci bir yabancı dil konuşan,
•   Kültürel altyapısı kuvvetli,
•   Sosyal sorumluluk sahibi
mezunlar yetiştirmektir.
Kariyer İmkanları
Alanya HEP Üniversitesi, öğrencilerini turizm endüstrisinde üst yönetim işletme pozisyonlarına, turizm sektöründe teorik eğitimin yanı sıra uygulama eğitiminin, yeni mezun bireyin iş hayatına bir adım ileride başlamasına olanak sağladığı inancı ile hareket etmektedir. Üniversitemizde uygulanmakta olan trimester uygulaması çerçevesinde öğrencilerimiz kendi portföylerini öğrencilikleri sırasında oluşturma imkanı bulmaktadır. Bu doğrultuda programın uygulama derslerinin sektörün önde gelenlerinin katkılarıyla ilerlemesini sağlamakta ve öğrencilerin de çalışma hayatına atılmadan önce güçlü iş bağlantıları kurmalarına yardımcı olmaktadır.
İş deneyimi ile mezun olacak öğrencilerimizin çalışma alanları
•   Konaklama işletmeleri
•   Yeme – içme işletmeleri
•   Seyahat acenteleri
•   Turizm kongre / konferans merkezleri
•   Havayolları, yer işletmeleri, deniz ve kurvaziyer işletmeleri
 

foot