Logo

Özgeçmiş

Rektör V. Prof. Dr. Mehmet Durdu ÖNER
Antalya’nın Gazipaşa ilçesinde 1955 yılında doğan Prof. Dr. Mehmet D. Öner, 1979 yılında ODTÜ Kimya Mühendisliği Bölümünden mezun olduktan sonra aynı yıl ODTÜ Gaziantep yerleşkesinde araştırma görevlisi olarak akademik hayata başlamıştır. 1980 yılında burslu olarak gittiği Amerika Birleşik Devletleri Kansas State Üniversitesi Kimya Mühendisliği bölümünde lisans üstü ve doktora çalışmalarını yürütmüş, bu süreçte araştırma asistanı olarak görev yapmıştır. 1982 yılında yüksek lisans ve 1985 yılında doktora çalışmalarını tamamlayarak, ODTÜ Gaziantep yerleşkesine dönmüş ve Yardımcı Doçent olarak göreve başlamıştır.
 
1987 yılında Gıda Mühendisliği Biyoteknoloji alanında Doçent unvanını alan Prof. Dr. Mehmet D. Öner yine aynı bölümde 1993 yılında Profesör kadrosuna atanmıştır.  Gaziantep Üniversitesi’nde Gıda Mühendisliği Bölüm Başkanlığı, Mühendislik Fakültesi Dekanlığı ve 1996-2004 yılları arasında Rektör Yardımcılığı görevlerinde bulunmuştur. Biyoteknoloji ve Gıda Temel İşlemleri alanında yaptığı araştırmaları çok sayıda makalede yayımlamış ve sempozyumlarda sunmuştur.
 
15 Kasım 2015’te Gaziantep Üniversitesi’nden emekli olup, 16 Kasım 2015’te Alanya Hamdullah Emin Paşa Üniversitesi’nde göreve başlamıştır. Sanat ve Tasarım Fakültesi Dekan Vekilliği ve Rektör Yardımcılığı görevlerinde bulunan Prof. Dr. Mehmet D. Öner 10 Ekim 2016 tarihinden bu yana Rektör Vekili olarak görev yapmaktadır.
 

foot