Logo

HABERLER

Alanya HEP Üniversitesinde Eğitim ve Deneyim başlıklı Erasmus+ Projesi başarıyla tamamlandı.

Eğitim ve Deneyim (Education and Experince) başlıklı Erasmus+ Projesi kapsamında, 24 – 28 Şubat 2020 tarihleri arasında, Polonya ve Romanya’da bulunan üniversitelerden gelen akademisyen ve öğrenciler Alanya Hamdullah Emin Paşa Üniversitesinde buluştular.

Polonya Institute of the Memorial of Kresowy Heritage koordinatörlüğünde yürütülen projede, Ramanya Titu Maiorescu Üniversitesi ile Alanya HEP Üniversitesi öğretim elemanları ve öğrencileri, 5 gün boyunca proje kapsamında deneyimlerini paylaştılar. Yurtdışından gelen öğrenciler, Alanya HEP Üniversitesi öğrencileri ile birlikte İletişim Tasarımı ve Yönetimi, Turizm İşletmeciliği ve Bilgisayar Mühendisliği bölümlerinde derslere katılarak, akranları ile birlikte eğitim ve öğrenme kültürlerine ilişkin deneyimlerini paylaşma fırsatını elde ettiler. Derslerden arta kalan zamanlarda, Alanya HEP Üniversitesi, Dış İlişkiler Sorumlusu Öğretim Görevlisi Anna Maria BİELECKA ile birlikte Alanya Kalesi, Dim Mağarası, Sapadere Kanyonu gibi Alanya’nın doğal ve kültürel değerlerini yerinde inceleyerek “Alanya’da öğrenci olmayı” deneyimlediler.

Alanya’yı ziyarete gelen öğrenciler ve akademisyenler üniversiteyi ve Alanya’yı çok beğendiklerini ifade ederek ileride daha çok ortak projede Alanya’daki üniversiteler ve sivil toplum kuruluşlarıyla çalışmak istediklerini söylediler.

Alanya HEP Üniversitesi Erasmus+ Proje Koordinatörü, İletişim Tasarımı ve Yönetimi Bölüm Başkanı Dr. Öğr. Üyesi Murat Ertan DOĞAN Üniversitemizin ilk Erasmus + Projesini başarıyla tamamladık, önemli çıktılar ve deneyimler elde ettik dedi. Halihazırda ikinci bir projeyi de Polonya ve Ukrayna’daki üniversitelerle birlikte yürüttüklerini ifade eden Dr. Doğan, “üçüncü bir projede Slovakya, Polonya ve Türkiye olarak yer alabilmek için başvurumuzu yaptık, daha nice projelerle Alanya’da yükseköğretimin uluslararasılaşması için çalışmaya devam ediyoruz” dedi.

Yetenek Her Yerde!

Mezun ve mezun adayı öğrenciler ile genç, dinamik ve öğrenmeye her daim açık olan geleceğin iş insanlarını arayan firma/kurum/kuruluşlar, zamandan ve mekandan bağımsız bir şekilde sürekli olarak iletişimde kalabilecekleri “Yetenek Kapısı” platformunda bir araya geliyor…
 
Cumhurbaşkanlığı İnsan Kaynakları Ofisi, mezun ve mezun adayı öğrencilerin nitelikli istihdamına katkı sağlamak amacıyla kurulan “Yetenek Kapısı” platformunu hizmete sundu.
 
Öğrenciler ve mezunlar platformda oluşturacakları profiller ile kariyer ağına ilk adımı attıktan sonra iş-staj imkanları, kariyer fuarları, seminerler, etkinlikler ve mesleki eğitimleri inceleyebileceklerdir. “Yetenek Kapısı” işverenler için de doğru insan kaynağına hızlı  bir şekilde ulaşma imkanı sağlayacaktır. İşverenler, bünyelerinde gerçekleşecek iş ve staj ilanlarını, fuar ve etkinlikleri platform üzerinden daha kolay duyururken, öğrenciler de bu duyurular üzerinden işverenlerle iletişime geçebilecektir.
 
Unutma, Yetenek Her Yerde!
İlk adımı atmak için:
https://beta.yetenekkapisi.org
 

16-17 Mart 2020’de ikincisi gerçekleştirilecek “Güney Kariyer Fuarı (GÜNKAF)” için paydaş üniversite toplantıları devam ediyor…

Süleyman Demirel Üniversitesi Kariyer Planlama ve Mezunlarla İletişim Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürlüğü ev sahipliğinde ve 14 paydaş üniversite temsilcisinin katılımıyla paydaş üniversiteler toplantısının ikincisi gerçekleştirildi. Süleyman Demirel Üniversitesi Rektörlük Toplantı Salonu’nda düzenlenen toplantıya; Afyon Kocatepe Üniversitesi, Afyonkarahisar Sağlık Bilimleri Üniversitesi, Akdeniz Üniversitesi, Alanya Alaaddin Keykubat Üniversitesi, Alanya Hamdullah Emin Paşa Üniversitesi, Antalya Akev Üniversitesi, Antalya Bilim Üniversitesi, Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi, Isparta Uygulamalı Bilimler Üniversitesi, Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi, Konya Gıda ve Tarım Üniversitesi, Konya Teknik Üniversitesi, Necmettin Erbakan Üniversitesi, Selçuk Üniversitelerinin temsilcileri katıldı. Toplantıya üniversitemizi temsilen AHEP Kariyer ve Mezunlar Birliği Merkez Sorumlusu Arş. Gör. Kemal COŞKUN katıldı.
 
Cumhurbaşkanlığı İnsan Kaynakları Ofisi tarafından öğrenci ve mezunların nitelikli istihdamına katkı sağlamak amacıyla kurulan ve hizmete sunulan “Yetenek Kapısı” platformu hakkında bilgi paylaşımı yapıldı. Ardından, Isparta Gökkubbe Ulusal Fuar ve Kongre Merkezi’nde gerçekleştirilecek fuar için yerleşim planı, eğitim yerleri, açılış seremonisinin yapılacağı alan ve firma davet sürecine ilişkin fikir alışverişinde bulunularak toplantı tamamlandı.
 

Geçen sene ilki gerçekleştirilen ve büyük ilgi gören Bölgesel Kariyer Fuarları’ndan “Güney Kariyer Fuarı (GÜNKAF)”, bu sene 16-17 Mart 2020’de...


Sayın Cumhurbaşkanımızın 03.10.2018 tarihinde 2018-2019 Yükseköğretim Akademik Yılı Açılış Töreni’nde yaptığı konuşma gereğince, Cumhurbaşkanlığı İnsan Kaynaklı Ofisi tarafından Türkiye genelinde üniversitelerce bölgesel kariyer etkinliklerinin yapılması planlanmıştır. Etkinlik kapsamında her bölümden öğrencilere ve mezunlara yönelik yüzlerce firma yer almakta ve etkinlik için belirlenen salonlarda etkinliğe katılan firmalar tarafından eğitimler düzenlenmektedir. Bu eğitimlerin yanı sıra mezun ve mezun adaylar için iş imkanı, öğrenimi devam eden öğrenciler için staj imkanı bulabilecekleri bir ortam oluşturulmuştur.
 
Üniversitemizin paydaş üniversite olarak görev ve rol aldığı Bölgesel Kariyer Fuarları’ndan “Güney Kariyer Fuarı” ilk kez 21-22 Mart 2019 tarihleri arasında Akdeniz Üniversitesi ev sahipliğinde düzenlenmişti. Bu yıl ise 16-17 Mart 2020 tarihleri arasında Süleyman Demirel Üniversitesi ev sahipliğinde ve paydaş üniversitelerin katılımıyla ikinci kez düzenlenmesi planlananan Güney Kariyer Fuarı’nın hazırlıkları tüm hızıyla devam etmekte.
 
Hazırlık sürecinin ilk adımı olarak Isparta’da, Süleyman Demirel Üniversitesi Kariyer Planlama ve Mezunlarla İletişim Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürlüğü ev sahipliğinde ve 15 paydaş üniversite temsilcisinin katılımıyla bir toplantı gerçekleştirilmiştir. Toplantıya, AHEP Kariyer ve Mezunlar Birliği Merkez Sorumlusu Ar. Gör. Kemal COŞKUN üniversite temsilcimiz olarak katılmıştır. Toplantıda, fuarın içeriği hakkında bilgi alışverişinde bulunularak, fuarı ziyaret edecek tüm öğrencilerin alacağı verimi en üst seviyeye çıkaracak konular hakkında fikir birliğine varılmıştır. Son olarak fuar alanı gezilerek toplantı süreci tamamlanmıştır.
 

2020 yılının tüm insanlığa ve ülkemize barış ve mutluluk getirmesi dileğiyle...

2020 yılının tüm insanlığa ve ülkemize barış ve mutluluk getirmesi dileğiyle... Yeni Yılınız Kutlu Olsun.
Prof. Dr. Mehmet Durdu Öner

Üniversitemiz bünyesinde Gastronomi Sektörü tanıtım semineri düzenlendi.

Üniversitemiz Gastronomi Topluluğu ile Kariyer ve Mezunlar Birliği işbirliğiyle gerçekleşen Gastronomi Sektörü Tanıtım Semineri 29.11.2019 tarihinde, mesleklerinde uzun yılları geride bırakmış başarılı şeflerin katılımlarıyla gerçekleşmiştir. Mor salonda düzenlenen etkinliğe üniversitemiz Gastronomi ve Mutfak Sanatları bölümü öğrencilerinin yanı sıra diğer bölümlerden de öğrenciler ve öğretim elemanları katılım göstermişlerdir. Öğrencilerimize, sektörde karşılaşabilecekleri zorluklardan, kendilerini geliştirmeleri gereken alanlara kadar pek çok konuda bilgiler veren şefler, aynı zamanda meslekte öğrenmenin hiç bir zaman bitmediğini ve başarılı olmak için üniversite eğitiminin oldukça önemli olduğunu anlatmışlardır. Seminer ardından karşılıklı görüş alışverişi ve soru-cevap şeklinde devam etmiş ve tamamlanmıştır.

 

Alanya Abdurrahman Alaattinoğlu Anadolu Lisesi öğrencilerini üniversitemizde ağırladık. Öğrencilere Fakülte ve Bölümlerimiz hakkında bilgi verildi.

Üniversitemiz Kariyer ve Mezunlar Birliği ev sahipliğinde gerçekleştirilen seminerde, Alanya Abdurrahman Alaattinoğlu Anadolu Lisesi’nin bugünün üniversite öğrencisi adayları yarının üniversite öğrencilerine, kariyer alanları ile birlikte üniversitemiz ve üniversitemizde yer alan fakülte ve bölümlerimiz hakkında bilgilendirilmeler yapıldı.

Mor salonda düzenlenen seminerde “Üniversite, fakülte, bölüm, dersler, üniversite imkanları” gibi konularda çeşitli tanıtım ve bilgilendirmeler, ilgili bölümlerimizin öğretim üyeleri ve araştırma görevlileri tarafından gerçekleştirildi. Etkinliğimiz, sunumların ardından görüş ve öneriler kapsamında soru-cevaplar eşliğinde devam etti. Seminerin tamamlanmasının ardından okul gezisine geçilerek, üniversitemizin akademik ve sosyal yönleri ile birlikte sunulan olanaklar ve avantajlar aktarıldı.

Barış Pınarı Harekatı

Türk Silahlı Kuvvetlerince yurdumuzun güneydoğu bölgesini terör tehdidinden kurtarmak, sınır güvenliğimizi sağlamak, bölgeye barış ve huzur getirmek amacıyla başlatılan Barış Pınarı Harekatını destekliyoruz.
Allah kahraman Mehmetçiklerimizi korusun, ordumuzu muzaffer eylesin.

Besinlere karşı alerjiniz varsa dikkat ! Alanya HEP Üniversitesi Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bölüm Başkanı Dr. Öğr. Üyesi Burcu Çabuk, sindirimi kolaylaştıran besinler hakkında bilgiler verdi.

Hazımsızlık, şişkinlik ve gaz problemlerinin sık görülen sindirim sistemi rahatsızlıkları olduğunu aktaran Dr. Öğr. Üyesi Burcu Çabuk, bu sorunların doğal yöntemlerle önüne geçilebileceğini hatırlattı. "Sindirim problemi hemen hemen birçok insanın yaşadığı, yaşam kalitesini düşüren bir durumdur. Sindirim sorunu yaşayan insanların büyük bir bölümü bu sorunu yanlış beslenmeden dolayı yaşıyor” diyen Çabuk, “Sindirim sistemi problemleri ilaçla çözüme kavuşturulsa da bazı insanlar kimyasal madde kullanmak istemiyor. İlaç kullanmak istemeyenler, bu problemi doğal yöntemlerle ve yiyeceklerle çözüme kavuşturabilir” diye konuştu."Yoğurt yiyin"

Pirinç, nane çayı, zencefilin sindirimini kolaylaştırdığını aktaran Dr. Öğr. Üyesi Burcu Çabuk, yağlı yiyeceklerden uzak durulması gerektiğinin altını çizdi. Sindirilmesi zor yağlı yiyeceklerin sindirim sistemini ciddi ölçüde zorladığını, bu nedenle sebze tüketimine ağırlık verilmesi gerektiğini dile getiren Çabuk, “Yüksek oranda yağ içeren kızarmış, işlenmiş ve dondurulmuş ürünlerden uzak durmak sağlıklı bir sindirim sistemi için olmazsa olmazdır. Dost bakteriler olarak tanımladığımız probiyotikler, sindirim sisteminin düzenlenmesine, bağışıklık sisteminin güçlenmesine katkı sağlar. Probiyotik besinler dediğimizde ilk aklımıza gelen besin yoğurttur. Düzenli olarak yoğurt tüketimi, sindirim sistemini düzene sokmaya önemli katkılar sağlar” ifadelerini kullandı.

"Besinlere karşı alerjiniz olabilir"

Alanya HEP Üniversitesi Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bölüm Başkanı Dr. Öğr. Üyesi Burcu Çabuk, sindirim problemi yaşayan kişilerin alerjen besinlere karşı dikkatli olması gerektiğini hatırlattı. “Sağlıklı bir sindirim sistemi için alerjen besinlere karşı dikkatli olmak zorundayız. Gıdalara karşı hassasiyet olup olmadığını anlamak için mutlaka uzman bir hekimden yardım almak gerekiyor. Gıdalara karşı alerjen bir hassasiyet varsa o gıdaları tükettiğinizde sindirim problemleri yaşayabilirsiniz” diyen Dr. Öğr. Üyesi Burcu Çabuk, bu konuda mutlaka uzman bir hekimden destek almanın gerekliliğine vurgu yaptı.

"İçtiğiniz suyun kalitesi önemli"

Dr. Öğretim Üyesi Burcu Çabuk, yeterli miktarda su içmemenin birçok sağlık sorununu beraberinde getirdiğini de söyledi.

Vatandaşlara düzenli su tüketimi konusunda uyarılarda bulunan Dr. Öğretim Üyesi Çabuk, “Su sağlıklı bir sindirim sistemi için olmazsa olmaz bir maddedir. Su tüketiminden uzak kişilerde sindirim sistemi hastalıklarının daha fazla meydana geldiğini duyuyoruz. Su içerken de suyun kalitesine önem vermek gerekiyor. Özellikle ambalajlanan suyun kaynağının kimyasal ve mikrobiyolojik açıdan temizliği ve şişeleme için kullanılan malzemenin kalitesi, tüketiciye ulaşan suyun sağlık ve kalitesi açısından büyük önem taşımaktadır. Ambalajlama amacıyla kullanılan plastik damacana ve pet şişelerde yer alan çeşitli bileşenlerin bu plastik ambalajların tekrar kullanımına bağlı olarak suya geçişi gıda sektöründe son yıllarda üzerinde durulan ve tüketicinin dikkatini çeken konular arasında yer almaktadır. Kullanılan bu malzemelerin temizleme işleminden sonra tekrar kullanımı, maruz kalınan depolama sıcaklığı ve temizleme işleminde kullanılan kimyasal temizleyicilerin çeşidi ve miktarına bağlı olarak da ambalaj malzemesinden suya geçen bileşenlerin miktarları artabilmekte ve bu da çeşitli sağlık sorunlarına neden olabilmektedir. Bu maddeler özellikle yüksek sıcaklıklarda ambalajlanan ürüne geçebilmektedir. Bu nedenle, ambalajlı su üreticilerinin ambalaj seçimi konusunda dikkat etmesi gereken noktalar konusunda eğitilmesi yararlı olacaktır" dedi.

30 Ağustos Zafer Bayramı

Büyük zaferin 97. yıl dönümünde başta Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk, silah arkadaşları ve bu topraklar için canını seve seve feda eden tüm şehit ve gazilerimizi, saygı ve minnetle anıyoruz. 30 Ağustos Zafer Bayramımız kutlu olsun. 
Alanya HEP Üniversitesi Rektörlüğü                              Alanya HEP Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanlığı
 

Kurban Bayramı Tebrik Mesajı

Sevgili Mesai Arkadaşlarımız ve Sevgili Öğrencilerimiz,
Ülkemiz ve tüm İslam alemi için bayramlarda artan birlik, beraberlik, paylaşma ve dayanışma bilinci ile insanlarla yakınlaşmanın en güzel vesilesi olan Kurban Bayramınızı en içten dileklerimizle tebrik eder nice güzel bayramlarda yeniden birlikte olmak dileğiyle sevgi ve saygılar sunarız.

Alanya HEP Üniversitesi Rektörlüğü                                                    Alanya HEP Mütevelli Heyet Başkanlığı
 

15 Temmuz Destanı

15 Temmuz Demokrasi ve Mill Birlik Günü’nün üçüncü yıl dönümünde, hain darbe girişimi sırasında hayatlarını kaybeden şehitlerimize Allah’tan rahmet, gazilerimize de sağlıklı uzun ömürler dilerim.

Prof. Dr. Mehmet Durdu ÖNER
Rektör V.

 

Öğrencimiz Hatice Rümeysa Diler'in Babası Hasan Murat Diler'in elim bir motor kazasında Hakk'a yürüdüğünü büyük üzüntüyle öğrendik.

Öğrencimiz Hatice Rümeysa Diler'in Babası Hasan Murat Diler'in elim bir motor kazasında Hakk'a yürüdüğünü büyük üzüntüyle öğrendik. Merhuma Allah'tan rahmet, ailesine ve sevenlerine başsağlığı diliyoruz.

Prof. Dr. Mehmet Durdu Öner
Rektör V.

Kendi kara sularımızda egemenlik ve bağımsızlığımızı ilanımızın 93. Yılında Denizcilik ve Kabotaj Bayramımız kutlu olsun.

Kendi kara sularımızda egemenlik ve bağımsızlığımızı ilanımızın 93. Yılında Denizcilik ve Kabotaj Bayramımız kutlu olsun.

Ramazan Bayramınız Kutlu Olsun.

Manevi ve insani değerlerin yoğun olarak yaşandığı, karşılıklı sevgi ve saygının pekiştiği, millet olma şuurunun güçlendiği özel günlerdir bayramlar.

Tarihin dönüm noktalarından biri olan 19 Mayıs 1919′un 100.yıl dönümüne ulaşmanın coşku ve heyecanını yaşıyoruz.

Büyük Önder Atatürk ve kahraman silah arkadaşları tarafından verilen mücadele sonucunda büyük fedakârlıklarla kurulan Türkiye Cumhuriyeti’ni aşağıdaki sözleriyle gençlerimize emanet etmiştir.
“Ey yükselen yeni nesil, istikbal sizindir.
Cumhuriyeti biz kurduk, onu yükseltecek ve sürdürecek sizlersiniz.”
Bu vesileyle başta büyük önder Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere Kurtuluş Savaşının tüm kahramanlarını rahmet, saygı ve şükranla anıyor,
Cumhuriyete sahip çıkan, vazifeye hazır, asıl gücün damarlarındaki asil kanda saklı olduğunu bilen tüm gençliğin
19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı kutlu olsun.

ŞEHİTLER, ÜLKEMİZİN BÖLÜNMEZ BÜTÜNLÜĞÜ İÇİN MÜCADELE EDEN, CANLARINI GÖZLERİNİ DAHİ KIRPMADAN FEDA EDEN İSİMSİZ KAHRAMANLARDIR.

ŞEHİTLER, ÜLKEMİZİN BÖLÜNMEZ BÜTÜNLÜĞÜ İÇİN MÜCADELE EDEN, CANLARINI GÖZLERİNİ DAHİ KIRPMADAN FEDA EDEN İSİMSİZ KAHRAMANLARDIR.
VATANIMIZIN HER BÖLGESİNDE VATAN EVLATLARIMIZA YAPILAN HAİN SALDIRILARI ŞİDDETLE KINIYOR, AZİZ ŞEHİTLERİMİZE ALLAH’TAN RAHMET, ZEKERİYA ZENCİRLİ’NİN AİLESİNE, YAKINLARINA VE SİLAH ARKADAŞLARINA BAŞSAĞLIĞI DİLİYORUZ.
ALANYA HEP ÜNİVERSİTESİ REKTÖRLÜĞÜ
ALANYA HEP ÜNİVERSİTESİ MÜTEVELLİ HEYET BAŞKANLIĞI

1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü Kutlama Mesajı

Ülkemizin kalkınmasında ve gelişmesinde emekleri ile büyük katkı  sağlayan tüm çalışanlarımızın bu özel günü kardeşlik  barış dayanışma içinde geçirmeleri  temennisiyle 1 Mayıs Emek ve Dayanışma günlerini en içten dileklerimle kutlar saygılar sunarım.
Rektör V. Prof. Dr. Mehmet Durdu Öner

ALANYASPOR’UN DEĞERLİ OYUNCULARINDAN JOSEF SURAL’IN VEFATINI DERİN ÜZÜNTÜYLE ÖĞRENMİŞ BULUNMAKTAYIZ.

ALANYASPOR’UN DEĞERLİ OYUNCULARINDAN JOSEF SURAL’IN VEFATINI DERİN ÜZÜNTÜYLE ÖĞRENMİŞ BULUNMAKTAYIZ. AİLESİNE, SEVENLERİNE, YAKINLARINA VE ALANYASPOR CAMİNASINA BAŞSAĞLIĞI KAZADA YARALANAN SPORCULARIMIZA DA ACİL ŞİFALAR DİLİYORUZ.
ALANYA HEP ÜNİVERSİTESİ MÜTEVELLİ HEYET BAŞKANLIĞI
ALANYA HEP ÜNİVERSİTESİ REKTÖRLÜĞÜ
 

Rektör Vekilimiz Prof. Dr. Mehmet Durdu Öner'in, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı mesajı

23 Nisan 1920'de kurulan ve Türk Milletinin iradesini temsil eden Türkiye Büyük Millet Meclisinin açılışının 99'ncu yıl dönümünde; Mustafa Kemal Atatürk'ün "Egemenlik kayıtsız Şartsız Milletindir" diyerek bu yolda kazandığımız zaferi, geleceğimizin teminatı olan çocuklarımıza armağan etmesi vesilesi ile Mustafa Kemal Atatürk'ü ve TBMM temsilcilerini minnetle anıyor, Türk Milletinin dünya çocuklarının 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramını en içten dileklerimle kutluyorum.

Prof.Dr. Mehmet Durdu Öner
Rektör V.

foot